Domácí rajčata


Domácí rajčata

Mezi sny každého zahrádkáře patří mít každý rok alespoň pár kilo chutných a zdravých rajčat. Proto se mnoho zahrádkářů každým rokem vrhá na pěstování rajčat. Dnes jich známe stovky druhů, ale reálně se jich pěstuje pouze několik. Rajčata jsou jednoleté rostliny, které sice vyžadují častou péči, ale úsilí stojí za to, protože je odměna pak sladká.

Co je třeba zajistit

Kvalitní půdu plnou živin, dostatek vláhy a teplé místo. Je dobré také myslet na to, že rajčata budou potřebovat podepřít. Přeci jen rostlinka může mít až dva metry.

Jak na to

V podstatě jsou dvě možnosti. První je zakoupit mladé rostlinky v zahradnictví, což volí většina zahrádkářů anebo si začít od píky, tedy od semínek. Jestliže se rozhodnete začít od semínek, je vhodné je nejdříve vysít do půdy v truhlíkách, a až teprve budete mít rostlinky velké, jako kdybyste si je koupili v zahrádkářství, tak je přesadit na zahrádku. Rajčata můžete pěstovat na zahradě klasicky nebo můžete celý proces urychlit pěstováním ve skleníku. Tam je ale třeba dát pozor na vlhkost a příliš vysokou teplotu. Oboje škodí, a tak je nanejvýš vhodné často skleníky větrat. Pamatujte a zvláště když pěstujete ve skleníku na pravidelnou zálivku, která by se neměla dělat tak jako i u jiných rostlin na přímém slunci. Ideální doba je buď ráno, popřípadě večer. Čas od času používejte hnojivo, ideálně přírodní. Rajčata pro svůj bouřlivý růst spotřebují mnoho živin, a tak hrozí, že je všechny v jejich blízkém okolí brzy vyčerpají.

Škůdci

Rajčata jsou bohužel velmi náchylná na plísně. Největší riziko hrozí po deštích, kdy je vlhko. To je ideální prostředí pro šíření plísní, z nichž nejnebezpečnější je plíseň bramborová. Nejdříve napadá listy, pak plody a nakonec i stonky. Bohužel to obvykle bývá pro rajčata konec. Naštěstí pomáhá chemický postřik, ale je pak u každého na zvážení, zda ho použít a nakolik pak budou jeho rajčata jiná než ta, co si může koupit v marketu.

Foto: / 123RF Stock Photo

You may also like