Jak pěstovat bylinky


Jak pěstovat bylinky

Bylinky můžeme pěstovat buď venku na záhonku, nebo doma v květináči po celý rok. Stačí jen vědět, co pro to musíte udělat.

Pěstování na záhonku

Většina bylinek má rádo slunná stanoviště a nepotřebují moc výživnou půdu. Bylinky sázíme nejlépe na jaře nebo sázíme mladé rostlinky, které seženeme po celý rok. Rostlinky právě zasazené je nejlepší zalévat častěji, než pořádně zakoření.
Bylinky je vhodné přihnojovat přípravky pro bylinky. Nepoužívejte klasická hnojiva, obsahují příliš mnoho dusíku. Na podzim přestaňte přihnojovat.

Pěstování doma za oknem

Bylinky velmi dobře vypěstujeme i v květináčích či jiných nejrůznějších nádobách. Začínajícím zahrádkářům doporučujeme kupovat předpěstěné bylinky. Ty však raději nekupujte v supermarketech, bylinky bývají vysazeny v nekvalitních substrátech a nevydrží tak dlouho. Při pěstování doma mívají bylinky větší nároky, pořiďte jim proto zeminu s přídavkem rašeliny. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Se správným výběrem vám jistě pomohou v každém zahradnictví či hobby marketu. Nezapomeňte rostlinky častěji zalévat, nemají přirozenou vláhu ze záhonku, zároveň je ale nepřelívejte.

Množení bylinek

Většinu bylinek namnožíme semeny, převážně jednoleté druhy. U některých druhů by však množení ze semen bylo příliš náročné, proto se používá řízkování nebo dělení trsů.

Nejoblíbenější bylinky

Kdo by neměl rád pažitku nakrájenou na čerstvý chléb namazaný tvarohem? Pažitka je nenáročná bylinka, o kterou není třeba se výrazně starat. Používejte ji jen syrovou, tepelným zpracováním ztrácí želeno a bílkoviny. Naopak ji nevadí mráz, proto si ji nakrájejte do mrazáku. Bazalku znáte určitě z návštěv pizzerií. Teď si ji budete moci vypěstovat i doma. Jistě oceníte i použití do salátů či omáček. Ke konzumování ji sklízejte řezem několikrát do roka. I bazalka se dá posekat a zamrazit.
Meduňku můžete na záhonku pěstovat jako trvalku. Používá se jako doplněk chutí zmrzlin, pudinků, či nápojů. Je vhodná jako léčivka potírající nespavost, bušení srdce, podporuje trávení i pomáhá od migrény. A to není vše! Můžete také zkusit pěstovat zeleninu a posit se dosáhnout co nelepších výnosů.

Foto: / 123RF Stock Photo

You may also like