Jak postavit komposter


Jak postavit komposter

Kompostér lze bud koupit v hobby marketu, anebo si ho postavit. My vám představíme tu druhou možnost, a to stavbu kompostéru z palet. Konkrétně nám budou stačit 4 zachovalé palety. Pro jeho stavbu nám stačí obyčejné palety, není nutné mít europalety, ale ty zase vypadají líp. Nicméně pak je otázka, zda se již nevyplatí koupit hotový kompostér, protože při použití europalet se moc neušetří.

1, příprava

Vyberte si na zahradě stinný prostor s dostatečně velkou plochou, aby se vám tam kompostér vešel. Není vhodné ho stavět na jakoukoliv pevnou plochu, protože pak vám do něj zespoda nepolezou žížaly, které potřebujete ke správnému kompostování.

2, palety

Nejdříve je nutné nějaké sehnat, dají se přes inzerci koupit či zkuste zajet do nedalekých stavebnin a třeba budete mít štěstí a nějaké starší vám za pár piv prodají. Palety prohlédněte, zda se nerozpadají a odvezte si je na svoji zahrádku.

3, stavíme

Palety otočte na délku a sestavte je k sobě. Jako kdybyste stavěli čtverec. Tím si zároveň vyzkoušíte, kolik potřebujete místa na kompostér. Když máte vyzkoušeno, dejte dvě palety na stranu a můžete začít tvořit. Vezměte hřebíky a v každém rohu je natlučte do sousedního rohu přilehlé palety. Nezapomeňte, že je třeba přitlouci i spodní rohy palety. Poté přidávejte zbývající palety, a to tak dlouho, dokud si nestlučete úhledný čtverec.
4, kompostujeme

Nyní stačí kompostér naplnit trávou, zbytky z kuchyně či co vhodného najdeme. Nezapomeňte na promíchání s půdou s nepísčitou půdou. Pro urychlení můžeme přidat i nějaké ty žížaly, a pak už jen stačí nechat přírodu pracovat a výsledek se brzy dostaví.

Jak vidíte, vytvořit vlastní kompostér je velice snadné a i se sháněním palet se to dá stihnout za jedno odpoledne. A pocit uspokojení po dobře vykonané práci vám i sebedokonalejší kompostér z hobby marketu nevynahradí.

 

You may also like