Jak na plzáka


Jak na plzáka

Samozřejmě tím nemyslíme doktora Plzáka, který je naopak společnosti přínosný, na rozdíl od Plzáka španělského, který je pohromou všech zahrádkářů. Přestože o jejich počtu se rozhoduje už v zimě, dle toho, jaký má průběh, naplno to poznáme po dešti na jaře a v létě. Těsně po něm se jich vyrojí doslova armáda, je to z toho důvodu, že se jim ve vlhku lépe přesouvá a nehrozí jim vyschnutí. Proto jich nacházíme tolik a začínáme řešit co s nimi a jak se jich nejrychleji efektivně zbavit. A kdo to je ten Plzák španělský a proč jsou takovou pohromou pro naše zahrádky?

Plzák španělský

Od našich slimáků se plzák liší pozicí dýchacího otvoru a nepřítomností kýlu. Plzák španělský jak uvozuje jeho jméno, k nám přišel z Pyrenejí, kde je hojně rozšířen. K naší smůle bohužel našim dravcům nechutná, a tak tu nemá přirozené nepřátele. Na rozdíl od slimáka je hořký, a tak jeho potencionální nepřítel – husa, ho žere pouze v nejvyšší nouzi. Metody, jak se jich zbavit jsou různé, někdo je zkouší neúspěšně topit (i ze dna potoka dokážou vylézt), někdo na ně používá chemii. Mezi další obvyklé metody je jejich ruční sběr a následné odnesení daleko od vaší zahrádky. Silnější povahy je též můžou spařit v teplé vodě nebo jim usekávat hlavy.

A co na ně neplatí?

Naopak téměř vůbec nefungují lidová moudra v podobě rad o nasypání rozdrcených skořápek do záhonku nebo o nasypání popela. Sůl sice funguje, ale zase škodí půdě, nehledě na to, že i když je to škůdce, tak je to stále živý tvor, a tak by neměl trpět, což se při nasolení děje. V případě, že by vaše solení plzáků někdo ohlásil, může vám hrozit podobná pokuta jako v případě zabíjení krtků a to až ve výši několika desítek tisíc korun českých. A za to skutečně plzáci nestojí, a přesto, že jsou to v podstatě škůdci, měla by jejich likvidace probíhat humánně.

Foto: / Michal Maňas

You may also like