Inspirující zahrady na Rhodosu


Inspirující zahrady na Rhodosu

Zelené poklady mezi kameny Egejského moře

Když se řekne Rhodos, většina lidí si představí antické památky, rytířské uličky středověkého města a nekonečné pláže pod žhavým řeckým sluncem. Ale tento malebný ostrov skrývá i jinou tvář – jemnější, klidnější, zelenější. Tvůrci přírodních i umělých zahrad na Rhodosu dokázali propojit středomořské klima s estetickým citem a vytvořili místa, která inspirují k zamyšlení, odpočinku i tvořivosti.

Údolí motýlů – zázrak přírody

Petaloudes, neboli Údolí motýlů, patří k nejoblíbenějším přírodním lokalitám na ostrově. V údolí plném vlhkosti, stínu a zurčících potoků se od června do září shromažďují tisíce motýlů druhu Panaxia quadripunctaria. Díky své specifické vůni je přitahuje míza ambroníku (Liquidambar orientalis), který zde roste přirozeně.

Kromě samotných motýlů si návštěvníci užívají i klidné lesní stezky, dřevěné mostky přes říčky a osvěžující mikroklima, které je vítaným únikem z letních veder. Celá lokalita působí jako přírodní chrám, ve kterém se člověk ocitá v tichém dialogu s přírodou.

Lindos – zahrady, které voní historií

Starobylé město Lindos je ztělesněním tradiční řecké estetiky. Bílé domky, úzké uličky a nad nimi majestátní akropole. Co však mnozí návštěvníci opomíjejí, jsou menší zahrady, které jsou součástí místních domů, hotelů i veřejných prostranství.

Luxusní hotel Melenos Lindos se stal příkladem toho, jak lze využít omezený prostor k vytvoření zelené oázy. Terasy jsou osázeny citrusovníky, jasmínem, levandulí, bugenvileami a rozmarýnem. Tyto rostliny nejen že krásně vypadají, ale také voní a odpuzují hmyz – praktický a estetický prvek v jednom.

Kolymbia a alej eukalyptů

Letovisko Kolymbia na východním pobřeží ostrova ukrývá jeden z nečekaných pokladů – téměř dvoukilometrovou alej eukalyptů, která byla vysazena za italské správy ve 30. letech 20. století. Silnice lemovaná těmito vysokými, štíhlými stromy vede od hlavní silnice až k moři a pláži.

Eukalypty vytvářejí stinný koridor, který přirozeně ochlazuje vzduch a zároveň naplňuje okolí výraznou, léčivou vůní. Pro milovníky pěší turistiky a cyklistiky jde o ideální trasu vedoucí zelení přímo k tyrkysovému pobřeží.

Klášter Filerimos a jeho zahrady

Na západním hřebeni ostrova se tyčí kopec Filerimos s klášterem a křížem, který je vidět z velké dálky. Samotný klášter, původně byzantský a později přestavěný rytíři řádu sv. Jana, je obklopen zahradami plnými cypřišů, borovic a divokých bylin.

Vedlejší cestu k obrovskému betonu kříži lemují cypřiše a kamenné sloupy se zastaveními křížové cesty. Vzniká tak nejen zahrada duchovní, ale i botanická – kombinace formální a divoké krajiny, která vybízí k meditaci.

Místní vily a soukromé zahrady

Další překvapení čeká v soukromých vilách a penzionech rozesetých po ostrově. Zvlášť v méně turistických oblastech, jako je Stegna, Archangelos nebo Monolithos, se hosté mohou ubytovat v domech s tradičními zahradami plnými citronovníků, granátových jablek, fíků, růží nebo vinné révy.

Takové zahrady nejsou okrasou pro turisty – jsou stále součástí každodenního života. Využívají stín, sbírají dešťovou vodu a kombinují estetiku s praktičností. Pro milovníky udržitelného bydlení jsou skutečnou inspirací.

Tipy pro vlastní středomořskou zahradu

Pokud vás zahrady na Rhodosu nadchnou a rádi byste si něco podobného vytvořili doma, nemusíte bydlet u moře. Důležité je přizpůsobit výběr rostlin místním podmínkám a inspirovat se tím, co funguje ve Středomoří:

  • Rostliny: levandule, rozmarýn, tymián, šalvěj, olivovník, granátové jablko, fíkovník, oleandr, vavřín.
  • Materiály: kámen, terakota, přírodní dřevo. Minimalistický nábytek, kamenné zídky a hliněné květináče.
  • Stín: pergola s popínavými rostlinami (např. vinná réva, bugenvilea), sluneční plachty nebo stromy.
  • Voda: malá fontána nebo jezírko pomáhá ochlazovat prostor a dodává zahradě život.

Zahrady jako prostor pro duši

Zahrady na Rhodosu nejsou jen o kráse. Jsou symbolem harmonie mezi člověkem a přírodou. Ať už jde o klášterní zahradu plnou cypřišů, nebo o citrusový háj u rodinného domu, vždy nabízejí něco víc než jen stín. Jsou to místa, kde se člověk může nadechnout, zklidnit mysl a znovu se spojit s tím podstatným.


🌿 Závěrem: Rhodos není jen ostrovem slunce a památek, ale i tichých zelených oáz. Tyto zahrady nám připomínají, že i uprostřed suchého klimatu může vzniknout prostor, kde rozkvétá život, klid a inspirace. Ať už se tam vypravíte osobně, nebo si kousek středomořské atmosféry přenesete k sobě domů, jedno je jisté – zahrady Rhodosu mají sílu vás proměnit.


 

You may also like