Jak na domácí udírnu


Jak na domácí udírnu

Jedním pravidelných koloritů českých zahrádek je linoucí se vůně uzeného masa. Přestože dnes se nejčastěji udírny dědí po generacích, čas od času je třeba postavit novou. V tu chvíli přichází na řadu zákonitá otázka, jakou a jak velkou udírnu postavit. Než se vrhnete na stavbu, je nutné vše detailně promyslet. Při přemýšlení dbejte nejenom na parametry které od udírny očekáváte, ale jak zmíňuje web KreativníMysl.cz i na svůj úsudek.

Jedna možnost je jít na to podobně jako vaši předci a postavit si udírnu svépomocí, anebo jestliže nemáte čas, či si na to netroufáte si nějakou pořídit. Na trhu je naštěstí slušný výběr, dají se pořídit velmi levné přenosné udírny za pár tisícovek či masivní z cihel za desítky tisíc korun. První, co je nutné zvážit, je pro kolik lidí budete udit a pak jak máte velkou zahradu. Ne každý soused ocení uzení dva metry od jeho plotu. Další aspekt ke zvážení je, kolik jste ochotni do nové udírny investovat. Nejmenší udírny vyjdou na tisíc korun a jsou přenosné. Nutno ale dodat, že kvalita vyuzeného masa či klobásek odpovídá ceně. Více muziky už můžete očekávat u střední třídy, která začíná zhruba na 5 tisících korunách. Tam lze obvykle vložit okolo 10 kilo masa a výsledná kvalita je už velmi dobrá. Nevýhodou těchto udíren jsou kompaktnější rozměry, což tak trochu kazí estetický dojem a obvykle nevytváří takovou tu letní pohodu v podobě posezení přátel okolo udírny. Tento účel vám zajistí pouze velké udírny, které ovšem stojí již nad 10 tisíc korun. Nicméně je třeba brát v potaz to, že udírna je skoro jako trezor. Oboje si pořizujete skoro na celý život, a tak není na místě v tomto případě šetřit. Investované peníze do solidní udírny se vám několikanásobně vrátí.

A jak správně udit?

Uzení studeným kouřem: Provádí se u trvanlivých uzenin, jako jsou typicky lovecký salám, herkules, vysočina. Vkládají se do udírny rozehřáté na 40 °C, až oschnou, sníží se teplota na 20 °C. Udí se minimálně den, spíše dva až tři dny.

Uzení teplým kouřem: U nás je nejobvyklejší. Maso se rozvlaží v teplé vodě na 60 °C a pověsí se do udírny vyhřáté na stejnou teplotu. V kouři zůstane asi šest hodin. Tyto výrobky nemají takovou trvanlivost jako při uzení studeným kouřem, ale pro přímou spotřebu vyhoví a uzení trvá krátkou dobu.

Uzení horkým kouřem: Nehodí se pro uzeniny, střívko by popraskalo. Maso naložte alespoň na tři hodiny a okapané pak vložte do udírny roztopené na zhruba 60 °C. Pak teplotu postupně zvyšujte až na 90 – 100 °C. Celková doba uzení je 1 – 1,5 hodiny. Během uzení je potřeba přidávat i vlhké piliny, dřevo samotné nevyvine dostatek kouře.

 

You may also like