Jak na krtka


Jak na krtka

Jsou chvíle, kdy se ten i nejmírumilovnější zahrádkář změní v nelítostného štvance. A stačí mu k tomu pouze pohled na svou zahrádku. Boj s krtkem není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá, je houževnatý a velice inteligentní. Navzdory běžnému přesvědčení o jeho bezcennosti, tak se jedná o chráněné zvíře, a proto ho můžete pouze vyhnat a nesmíte ho zabít. Pokuta za jeho zabití může dosahovat až několik desítek korun, a tak je lepší tento čin si rozmyslet. To, že máte krtky na zahradě je sice nešťastné, ale na druhou stranu to znamená, že máte kvalitní půdu.

Co ten krtek vlastně u mě dělá?

Krtek je jak známo savec černé barvy a délky cca 10 cm. Jako většina savců je věčně nenažraný a pořád hledá něco dobrého k zakousnutí. V jeho případě to jsou larvy, červi, hmyz a další drobná havěť. K hledání používá čich a sluch (proto nás také velmi dobře slyší a obvykle včas uteče) a své silné nohy, kterými si hrabe chodby. Ty si staví jednak proto, aby měl kde bydlet a také proto, aby měl lovnou arénu. Hmyz se mu totiž pak pohybuje uvnitř jeho chodeb, a tak je pro krtka snazší něco ulovit.

Jak se krtka zbavit

* Mechanické pasti jsou poměrně účinné a je jich několik druhů. Prodávají se mechanické pasti ve formě trubky, či klasických krabiček s padajícími dvířky.
* Další alternativou jsou plašiče ve formě například větrníků, pet lahví na kovové tyči. Jejich nevýhoda je, že fungují pouze při větru.
* Nebo můžete zkusit elektronické plašiče, které fungují na bázi zvuku v neslyšitelných částech spektra pro lidi, ale je u nich nevýhoda že se musí často měnit baterie.
* A v neposlední řadě je tu možnost zapojit přírodu ve formě kočky. Je to poměrně účinný způsob hubení krtků, jen nesmíte mít na ně alergii.

A na závěr jsem si nechal klasické lidové způsoby, jak se zbavit krtka a to je vykouření a vyplavení. Oboje dvoje může být účinné, ale bohužel nezajistí, že se voda či kouř dostane opravdu všude. Boj s krtkem opravdu může být náročný a již celé generace zahrádkářů se ho snaží vyhrát, bohužel tento souboj je téměř věčný a dá se očekávat, že když to jeden krtek vzdá, brzy po něm nastoupí další krtek. Proto je třeba se obrnit trpělivostí a říci si, však i ten krtek k tomu zahrádkaření patří.

„Krtek“ od I, Killer18.

You may also like