Zahradní potůčky


Zahradní potůčky

Chybí vám v zahradě tekoucí voda? Díky čerpadlům si vytvoříte potůček nebo vodotrysk i tam, kde voda přirozeně není. Nejdůležitější bude na začátek vybrat optimální místo, vhodný terén a vyznačit si odkud a kam potůček poteče. Potůček vytéká z nejvyššího bodu, kam vodu pohání čerpadlo. Na nejnižším místě vytvoří potůček tůňku či jezírko. Terén pro potůček měl být alespoň trochu svažitý. Rovině zase sluší fontánky.

Výběr čerpadla

Pokud chceme, aby voda proudila nepřetržitě ve dne v noci, pořiďte čerpadlo s tepelnou pojistkou a výkonem nejméně 50 litrů vody za minutu. Zařízení se tak nepřehřeje, při přehřívání se vypnou, po ochlazení znovu zapnou. Čerpadlo se umisťuje do nejhlouběji položené tůňky.

Jak bude potůček vypadat?

Nachází se zahrada ve více svažitém terénu? Pak můžete vytvořit různé zátočiny, malé tůňky, vodopády. I s okolím potůčku si můžete pohrát. Břehy olemují vlhkomilné půdopokryvné trvalky, např. pomněnka zakrslá, bahníček vzplývavý a podobně. Nezapomeňte tu a tam položit menší či větší kameny, potůček tak bude vypadat přirozeněji. Pro zpestření vytvořte můstky či lávky, ať už jen pro oko nebo pokud bude cestička přetínat potůček.
Zahradní jezírko oživí rybky, časem se přistěhují i žáby a vážky. Přímo na vaší zahradě poskytnete menším tvorům útočiště a vytvoříte tak úžasný mikrosvět.

Fontány a vodotrysky

Na rovnou zahradu, terasu, ale například i balkón umístěte fontánku nebo vodotrysk. V létě jsou vodotrysky osvěžující nejen pro děti, ale určitě bude bavit i psa. Sice se zahradním potůčkem či vodotryskem zvýší spotřeba energie, ale zato šumění vody působí uklidňujícím dojmem a navíc, vybrat můžete i čerpadla se solárním pohonem.

You may also like