Vertikální zahrady


Vertikální zahrady

Vertikální zahrady jsou ideálním řešením pro menší prostory, např. pro balkóny, ale i kanceláře. Hodí se i pro osoby starší či tělesně postižené, kteří ocení údržbu bez ohýbání. Taková zahrádka je dekorativní i užitečná, můžete vypěstovat bylinky, okrasné květiny i menší zeleninu. Vytvořit si tak trochu jinou zahrádku není tak složité, jak se to může zdát. Pokud jste kutilové, jistě využijete například různé koše, pytle, barely, palety, sítě nebo jen truhlíky. Zrecyklovat se dají i pet lahve a určitě přijdete na další materiály. Pokud nejste zase tak tvůrčí, hobby markety nabízí výběr systémů na pěstování rostlin na svislo.

Kam vertikální zahradu umístit?

Využijte fasádu domu, plot, balkon, vnitřní stěnu bytu. Například na ploše o velikosti 1m2 můžete vysadit až 50 rostlin.
Při umístění na fasádu a plot je možné využít při zalévání dešťovou vodu. Při vnitřní zahrádce se ubezpečte, že si zaléváním neponičíte vybavení bytu.

Pěstujte, na co máte chuť

Na balkon se hodí užitkové i okrasné rostliny. Můžete si pěstovat bylinky do kuchyně, jahody na chuť nebo oblíbené květiny.
Uvádíme příklady rostlin, které můžete pěstovat. Na severu se bude dařit meduňce či begónii, na jihu hrachu, rajčeti a jahodám, na východě šalvěji či libečku a fuchsii a dobromysli svědčí umístění na západě. I přesto, že budete mít zahrádku na svislo, musíte počítat i s výskytem plevelu. Ten do vaší zahrádky zanesou ptáci nebo se šíří větrem.
Co říci na závěr? Vertikální zahrady jsou nejenom krásné na pohled, ale jistě potěší i to, že čistí a zvlhčují vzduch a izolují od hluku.

 

You may also like