Přichází čas mulčování


Přichází čas mulčování

Jaro už nám začalo, a tak je nejvyšší čas začít pečovat o svou zahrádku. Jistě nejeden z nás si představí dlouhé hodiny s motyčkou nad vlastním záhonkem a přitom to není nutné. Jak zabránit tomu, aby záhonek nebyl každou chvíli plný plevele?

Zkuste mulčovat

Nejenom, že to dobře vypadá, ale i vrstva kůry zabraňuje prorůstání plevele. K dalším pozitivním aspektům mulčování patří to, že udržuje stálou vlhkost. Mulčovací kůra se dá koupit v zahradnictví nebo hobby marketech a její cena se liší podle velikosti pytle. Nejčastější velikosti jsou 50, 70 či 100 litrů a cena začíná na 70 Kč. Jestliže vám to přijde nákladné, můžete si vypomoci takovým menším švindlem, a to položením netkané textilie, na kterou teprve položíte mulčovací kůru. Pak Vám jí stačí pouze poloviční množství. Cena je obvykle kolem 8 Kč za m2 a doporučuje se spíše kupovat tmavou barvu, aby v případě úbytku mulčovací kůry nebyl tolik vidět podklad ve formě netkané textilie. Též se doporučuje položenou netkanou textilii pevně uchytit, aby jí silnější vítr nestrhnul. Mulčovací kůra může mít proměnlivou kvalitu, záleží na tom, od jakého výrobce koupíte. Obecně se doporučuje mulčovací kůra s co nejvyšším podílem kůry borové.

Jak mulčovat svépomocí

Jestliže nechcete podporovat hobby markety, ale chcete mulčovat, máte možnost si pomoci svépomocí. Stačí, jestliže máte drtičku větví a můžete štěpky z drtiče použít obdobným způsobem, jako koupenou mulčovací kůru. Sice to nevypadá tak dobře, ale je to téměř zadarmo. Výhodou této metody je, že i vyřešíte dilema, co s odpadem ze štěpky. V případě, že máte málo odpadu z drtiče, lze mulčování kombinovat s kůrou z hobby marketu.

Jak je vidno, možnosti mulčování jsou nepřeberné a závisí jenom na naší fantazii a stavu vaší peněženky, jak si s tím poradíte. Můžete mulčovat bez práce s kůrou z hobby marketu, a nebo zadarmo svépomocí se štěpkou z drtičky větví.

 

You may also like