Jak se starat o plot


Jak se starat o plot

Plot je nedílnou součástí zahrady a plní nejenom bezpečnostní funkci, ale také často estetickou. Aby estetickou funkci mohl plnit i nadále, je vhodné se o něj náležitě starat. Míra péče záleží na tom, jaký druh plotu máte. Jinak se stará o přírodní plot a jinak o drátěný plot.

Kovaný plot

majitelé těchto plotů si mohou oddechnout, jestliže na něm moc nešetřili, žádnou extra péči při zimování nevyžaduje. Kovaný plot je obvykle chráněn žárovým zinkem, který mu zajišťuje dlouhodobou ochranu. Tyto ploty obvykle vydrží bez ochranného nátěru po desítky let.

Dřevěný plot

sice ze všech plotů vypadá nejlépe, ale také zasluhuje nejvíce péče. Jako takový trpí pod nepříznivými klimatickými vlivy, jako je teplo, slunce, mráz, a tak dále. Dříve či později budete muset dopřát svému plotu ozdravnou kůru ve formě nového nátěru. Dobře provedený nátěr, je ale pro váš plot jako živá voda.

Plastový plot

je nejlevnější variantou plotu. Je nenáročný na údržbu a vydrží věčně. Veškerá jeho údržba spočívá v omývání vodou a není nutné mu zajišťovat ochranný nátěr či impregnaci. K nevýhodám těchto plotů patří vzhled, který se nemůže vyrovnat plotům z jiných materiálů.

Drátěný plot

asi nejběžnější varianta plotů u našich zahrádek, a zvláště jestliže se jedná o zahrádku rozlehlou, tak i každým přibývajícím metrem nabývá tento druh plotu na oblibě. Důvody jsou nasnadě, nízká cena, rychlá a jednoduchá montáž a v neposlední řadě nízké náklady na údržbu. Jednou za čas stačí vzít drátěnku, plot obrousit a natřít základovkou.

Živý plot

mezi jeho výhody patří zajištění naprostého soukromí, které svým neproniknutelným porostem vytváří. K jeho nevýhodám čas, který mu musíte věnovat. Bez pravidelného zastřihování a zalévání vám bude brzy připomínat spíše džungli než úhledný plot.
Existují ploty i z kamene, ale jelikož již připomínají spíše zídky, budeme jim věnovat některý z dalších článků.

 

You may also like